DomGaz → Strona główna → Czym ogrzewać?

Czym ogrzewać?

Gaz

gazOgrzewanie gazem jest zdecydowanie najwygodniejszym sposobem dostarczania ciepła do obiektu. Mówiąc „gaz”, mamy na myśli wyłącznie gaz ziemny wysokometanowy. Gaz dostarczany jest rurociągiem do obiektu, gdzie spalany w kotle, za pośrednictwem wody grzewczej ogrzewa pomieszczenia. Dodatkową zaletą jest możliwość gotowania posiłków na gazie, ewentualnie przygotowania ciepłej wody sanitarnej. Nie będziemy tutaj rozpatrywać gazu płynnego – propanu; jest on zdecydowanie droższy od gazu ziemnego i oleju opałowego. Inwestorów, którzy nie mają dostępu do sieci gazowej odsyłamy do rozdziału, gdzie opisuje się urządzenia do ogrzewania olejem opałowym. Dla zwrócenia uwagi powtórzymy to jeszcze raz: gaz płynny – propan jest droższy od oleju opałowego. Patrz tabele i wykresy w dziale „porównanie kosztów ogrzewania”.

Kotły gazowe: DomGaz FENIX, DomGaz KGZ

Olej opałowy

olej Jest rozsądną alternatywą dla użytkowników oczekujących komfortu, którzy nie mają dostępu do sieci gazowej. Rozwiązanie to ma pewne zalety i wady w stosunku do gazu ziemnego. Bez wątpienia zaletą gazu ziemnego jest łatwość czerpania tego paliwa i brak konieczności płacenia z góry, co występuje przy ogrzewaniu olejowym. Używając gazu ziemnego nie musimy pamiętać, że paliwo się skończyło. Kocioł gazowy może mieć postać kotła wiszącego dwufunkcyjnego, zajmując przy tym minimalną przestrzeń. Nie można tego powiedzieć o kotle olejowym, gdyż najczęściej jest to urządzenie stojące, współpracujące z zasobnikowym podgrzewaczem wody sanitarnej i zbiornikiem oleju opałowego. Minimalne wymiary kotłowni olejowej to 3x3m, podczas gdy kocioł gazowy może wisieć w kuchni lub łazience. Koszty wykonania poszczególnych instalacji są dość zróżnicowane. W szczególności ostatnio, na skutek rozbisurmanienia „załatwiaczy” przyłącza gazowego, inwestor musi liczyć się z kosztami w przedziale 5-10 tysięcy złotych i to wtedy, gdy gazociąg przebiega w ulicy. Jeżeli trzeba poprowadzić go ulicą do budynku, koszty rosną do kwot astronomicznych. Nawet w prostym przypadku tj. przy koszcie 5-10 tysięcy, można już na drugi dzień ogrzewać budynek olejem opałowym. Za kwotę 10 tysięcy złotych można zbudować pełną kotłownię olejową.

Typowa kotłownia olejowa do budynku mieszkalnego składa się z:
- kocioł olejowy
- zasobnik cwu ( lub kocioł z wbudowanym zasobnikiem )
- programowany lub prosty regulator pokojowy
- pompa CO i cwu
- zbiornik oleju opałowego
- przyłącze czerpalne

Kotły olejowe: DomGaz Invar, DomGaz Tower, DomGaz Alaska

Ekogroszek

ekogroszekPaliwo, które stało się popularne 10 lat temu w okresie silnego wzrostu cen ropy naftowej. Kotły na ekogroszek są alternatywą dla inwestora, który nie ma czasu lub nie chce się zajmować obsługą kotła. Obsługa ogranicza się do uzupełniania paliwa co 4-10 dni zimą i co 4 tygodnie latem. Wysoka skuteczność spalania powoduje, że spalanie odbywa się całkowicie bezdymnie. Profesjonalny kocioł na ekogroszek to wydatek ok. 8.000 zł, razem z zasobnikiem, pompami i regulatorem pokojowym to 10.000 zł. Obecne ceny ekogroszku (750 zł – luzem, 850 zł workowany) powodują, że jest to najbardziej atrakcyjne paliwo. Czasami zdarza się słyszeć stwierdzenie, że ekogroszek jest droższy od węgla. Jest to całkowita bzdura. Jeżeli porównamy ekogroszek i węgiel kostka lub orzech z tej samej kopalni, to zawsze ekogroszek jest tańszy. Nie należy porównywać z węglem średniej jakości, gdyż paliwa te różnią się parametrami energetycznymi.

Kotły do spalania ekogroszku: DomGaz MarkusAuto, DomGaz MarkusCompakt, DomGaz MarkusCombi, DomGaz MarkusMega, DomGaz UniKessel G

Węgiel

wegielBardzo popularne paliwo. Głównie dlatego, że może być spalane w najtańszych kotłach. Najbardziej popularne źródło ciepła w polskich domach. Kocioł na węgiel jest tańszy od kotła z podajnikiem, ale trzeba się liczyć, że paliwo jest droższe. Jedynym powodem, dla którego inwestor może zakupić kocioł na węgiel jest zamiar częstego palenia drewnem lub wypalanie śmieci domowych. Obecne ceny węgla kształtują się w przedziale 700-800 zł za tonę luzem.Kotły do spalania węgla: DomGaz UniKessel U, DomGaz UniKessel M, DomGaz Simplex

Miał energetyczny

mialPalenie miałem przeszło do historii, kiedy jego cena wzrosła do poziomu 550-600 zł za tonę. Jedynym powodem, dla którego palono miałem, była jego niska cena. W latach 2000-2005 cena ta wynosiła połowę ceny węgla. Obecny poziom cen połączony z ryzykiem, że kupi się miał bardzo niskiej jakości powoduje, że paliwo to jest zdecydowanie mniej atrakcyjne. Jeżeli jeszcze dodać do tego uciążliwość załadunku kotła, to staje się zrozumiałe, że palenie miałem jest słabym rozwiązaniem. Jedyną rekompensatą uciążliwości tego paliwa jest fakt, że załadowany do pełna kocioł potrafi pracować min 24 h, a kocioł przewymiarowany nawet 48 h. Inwestor bardziej zasobny może sobie pozwolić na zakup kotła retortowego (obrotowa retorta) lub usypowego (ślimak wysuwa miał na płaski ruszt), jednak nie należy liczyć tutaj na jakieś szczególne oszczędności w porównaniu z ekogroszkiem.

Kotły do spalania miału: DomGaz UniKessel M

Pellets

pelletsPellets to pseudoekologiczny wynalazek, polegający na prasowaniu pod bardzo wysokim ciśnieniem trocin do postaci śrutu (stąd angielska nazwa pellets). W trakcie produkcji pelletu, zużywane są ogromne ilości energii elektrycznej i cieplnej na suszenie i prasowanie trocin. Jedynym powodem dla którego w rozwiniętych krajach pali się pelletem jest silne dotowanie tego systemu ogrzewania. Cena paliwa wynosi ok. 850 zł, zaś jego wartość opałowa jest dość niska. Z tego powodu cena kotła ok 12.000-20.000 zł wydaje się być wysoka. Czytelnik może w tym miejscu się zdziwić, że w sposób niepochlebny opisujemy pellets. Niestety, paliwo to jest drogie i nieefektywne. Podobnie jak w przypadku gazu płynnego, stanowczo odradzamy ten rodzaj paliwa. Jeżeli macie Państwo zamiar palić pelletem, to proponujemy zakup kotła olejowego. Koszt jest zaledwie o 30% wyższy, a komfort i efektywność nieporównywalne.

Kotły do spalania pelletu: DomGaz MarkusAuto z podajnikiem na pellet

Drewno

drewnoO ogrzewaniu drewnem może myśleć tylko ten, kto mieszka w rejonach zalesionych, gdzie drewno występuje powszechnie. Konieczność zakupu drewna i jego transportu na większą odległość, a następnie rąbania i suszenia przy cenach jakie ostatnio osiągnęło, eliminuje to paliwo z powszechnego użycia. Cena drewna w rejonie leśnym to 80-100 zł, a poza nim cena wzrasta już do 150-200 zł. Proste porównanie ceny drewna i węgla: 4 m3 drewna = 1 tona węgla.Kotły do spalania drewna: DomGaz Holzgaz2000

Koszty

Koszty orzewania przykładowego budynku o rocznym zapotrzebowaniu 30.000 kWh

Paliwo Zużycie paliwa Koszt całkowity
gaz ziemny 3324 m3 6 814 zł
olej opałowy 3007 litr 7 518 zł
propan 4511 litr 10 375 zł
ekogroszek 4700 kg 3 525 zł
węgiel 5714 kg 4 286 zł
miał 6700 kg 3 685 zł
pellets 7840 kg 5 880 zł
drewno 20 m3 3 000 zł

Zestawienie kosztów uzyskania energii w zależności od paliwa

Paliwo Wartość opał. Cena za jedn. Sprawność kotła Koszt
- - - % gr/kWh
gaz ziemny 9,5 kWh/m3 2,05 zł/m3 95 22,7
olej opałowy 10,5 kWh/litr 2,50 zł/ltr 95 25,0
propan 7,0 kWh/litr 2,30 zł/ltr 95 34,5
ekogroszek 7,5 kWh/ton 750 zł/ton 85 11,7
węgiel 7,0 kWh/ton 750 zł/ton 75 14,3
miał 6,0 kWh/ton 550 zł/ton 75 12,2
pellets 4,5 kWh/ton 750 zł/ton 85 19,6
drewno 2000 kWh/m3 150 zł/m3 75 10,0
DomGaz - 05-270 Marki - ul. Leśna 45, tel +48 22 771-25-69, fax +48 22 781-27-78